Uzdrowisko Top-Terme Topusko

W południowo-zachodniej części regionu Sisačko-Moslavačkiego (żupania sisacko-moslawińska) znajduje się niewielkie miasteczko Topusko, które słynie ze źródeł wód termalnych oraz uzdrowiska Top-Terme.

Topusko oddalone jest o około 70 kilometrów na południe od Zagrzebia. Zlokalizowane jest w pobliżu rzeki Glina i miejscowości o tej samej nazwie, która w ostatnie dni grudnia 2020 mocno ucierpiała podczas trzęsienia ziemi jakie nawiedziło region.

Historia Topusko

Pierwsze ślady człowieka w rejonie Topusko pochodzą z 2500 p.n.e. Wykopaliska archeologiczne wskazują, że okolice Topusko były zamieszkiwane już w okresie neolitu. Linia pomników zbudowanych na cześć iliryjskich bóstw Vidasa i Thiany wskazuje na obecność Ilirów (plemion Japodów i Kolapijan, 3000 lat p.n.e.).

Na terenie Topuska znajdują się również ślady innych ludów, m.in. Celtów, Gotów, Francuzów czy Węgrów. Prawdziwy rozwój Topuska rozpoczyna się po przybyciu Rzymian. Najważniejszym wydarzeniem w historii Topusko była budowa rzymskiej drogi Via Eksecirtualis, co z kolei zapoczątkowało powstanie rzymskiej kolonii Ad Fines, która ostatecznie przekształciła się we współczesne Topusko. W okolicy odkryto pozostałości luksusowej architektury, urządzenia do ogrzewania domów gorącą wodą, malowane ściany domów, odkryte ołtarze poświęcone bóstwom rzymskim i domowym, narzędzia, ozdoby czy wrzucane do źródeł termalnych monety.

Topusko ponownie rozkwita w 1192 roku jako uzdrowisko termalne za czasów Andrija II, który za swoich rządów wybudował wspaniałą kaplicę Najświętszej Marii Panny Pohodskiej w stylu gotyckim. W 1233 roku, Andrija II kończy budowę kaplicy i klasztoru i przekazuje je cystersom. Jest to ich pierwszy klasztor w Chorwacji, a sam gmach jest pierwszym zbudowanym w stylu gotyckim na terenie na południe od Francji. Trzystuletnia dominacja cystersów zaczęła słabnąć w wojnach z Turkami, którzy przez te tereny przedarli się w kierunku Wiednia. Pod dowództwem bośniackiego paszy Makoca w 1558 roku wojska tureckie zniszczyły opactwo. Pozostał tylko front tego monumentalnego gmachu. Jego zniszczony front z całą jego monumentalnością jest zachowany w parku „Opatovina”. Ten cysterski portal ma dziś status unikalnego symbolu Topuska.

Poniżej znajdują się zdjęcia autorstwa Albina Marciniaka, z m.in. którym odwiedziliśmy Topusko.

REKLAMA

Prawdziwy rozwój Topuska, który możemy śledzić w dobrze udokumentowany sposób, zaczyna się dopiero po przybyciu pułkownika Ivana Nestora. Pułkownik Nestor rozpoczął rozbudowę Topuska, ale punktem zwrotnym był przyjazd króla Franciszka II w 1818 r. i wielokrotna wpłata pieniędzy na budowę Topusko. Dlatego Ivan Nestor jest nie bez powodu uważany za „prawdziwego ojca Topusko”.

Kolejna silniejsza faza rozwoju nastąpiła po przybyciu bana Josipa Jelačića (późniejszego hrabiego i gubernatora Chorwacji). W tym czasie powstają także obiekty stołeczne, a Topusko wyróżnia się na tle pospolitego kąpieliska i staje się modnym kąpieliskiem.

Więcej cennych informacji o Topusko znajdziecie na stronie topusko.hr

Wody termalne Topusko

W Topusko, prócz źródeł wód termalnych znajdują się również źródła borowinowe. Prócz kąpieli wodnych, udało się nam skorzystać z masaży oraz „kąpieli błotnej”.

Źródła wody termalnej znajdują się na głębokości 1500 metrów i mają pochodzenie wulkaniczne, u źródła ma temperaturę 68 – 72°C. Jej skład i jakość pozostają niezmienione i doskonałej jakości w ciągu ostatnich 200 lat. Jakość wody w Topusko oceniana jest jako jedna z najwyższych w Europie.

REKLAMA

Dzięki wodom leczniczym, błotu i znaleziskom archeologicznym z okresu starożytności i średniowiecza, Topusko jest często obecne w literaturze fachowej od XIX wieku. Popularna plaża Topusko, o czym świadczą medale z lat 1885 i 1886, które Topusko otrzymało za najlepszą plażę, była historycznym miejscem spotkań wielu turystów z całej Europy. W połowie XIX wieku Ban Josip Jelačić i jego żona Sofija często przebywali w Topusko.

W okolicznych lasach znajduje się wiele źródeł pitnej wody, o czym przekonaliśmy się podczas wyprawy rowerowej.

Uzdrowisko Top-Terme

Dziś Topusko posiada nowoczesne uzdrowisko z wodą termalną z trzech głównych i kilku mniejszych źródeł, uznawane za jedno z najlepszych w Europie, dające doskonałe rezultaty w leczeniu urazów i schorzeń układu ruchowego, nerwowego i mięśniowego.

Stosowane są specjalnie opracowane metody leczenia odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Połączenie tradycyjnego leczenia z najnowocześniejszymi zabiegami laserowymi, magnetoterapią, ultradźwiękami i innymi zabiegami elektroleczniczymi oraz najnowszą wiedzą z kinezyterapii daje bardzo pozytywne efekty.

Więcej o TOP-Terme przeczytacie na stronie topterme.hr

Kompleks basenów

Hotel Top-Terme Topusko położony jest w spokojnej okolicy w pobliżu rzeki Gliny i oferuje gościom korzystanie z basenów zewnętrznych – 5 basenów różnej wielkości, głębokości i temperatury (27 – 34°C). Wszystkie baseny wewnętrzne i zewnętrzne wypełnione są wodą termalną. Niestety, kiedy byliśmy w Topusko w październiku, kompleks basenów był już nieczynny.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA